تبلیغات
کافی نت البرز - نرم افزار مالتی مدیا فلش
 
کافی نت البرز
ابلیس مى‌‏خواهد شما را به بخل ورزیدن بكشاند. پس [مراقب باشید] در دام بخل او نیفتید.
شنبه 1 مهر 1391 :: نویسنده : عباس خیاطی        

شرکت ماکرو مدیا نرم افزار فلش را برای انتقال و نمایش تصویر برداری روی وب ایجاد کرد . تصویر برداری بدلیل کم حجم بودن برای انتقال در وب بسیار مناسب است .

فلش در نسخه های ابتدایی قابلیت ایجاد تصویر برداری را داشت . با تلاش شرکت فوق بتدریج تکامل پیدا کرد . به گونه هایی که در نسخه بعدی بحث های پیشرفته مانند پویا نمایی ، موزیک و برنامه نویسی در این برنامه مطرح شد . قبل از به وجود آمدن نرم افزار فلش برای تولید و ایجاد پویا نمایی ، می بایست از نرم افزار gif animation  استفاده می شد . مشکل این نرم افزار این بود که ساخت پویا نمایی را به صورت قاب به قاب انجام می داد و تصاویر نیز در قالب طرح بیتی ذخیره می شدند . به همین دلیل یک پویا نمایی ساده در این نرم افزار از حجم بالایی برخوردار می شد که از لحاظ زمان اصلا بهینه نبود. همچنین flash امکان استفاده از صدا با قالب mp3 را در صفحه های وب قرار داده است .

آشنایی با محیط نرم افزار FLASH MX

پس از تهیه و نصب نرم افزار فلش که مشابه سایر نرم افزارهاست می توانید آنرا از طریق میانبری که هنگام نصب در مسیر START-àALLPROGRAMS ساخته می شود اجرا کنید. از صفحه ای که باز می شود در بخش CREAT NEW  گزینه FLASH DOCUMENT  را انتخاب کنید تا فلش سند جدیدی را برایتان باز کند .

خط زمان

خط زمان یکی از ابزارهای مهم در فلش می باشد که به کمک آن می توان مراحل ساخت فیلم در فلش را کنترل کرد. یک فیلم فلش حاصل مجموعه ای از قابها می باشد که بطور متوالی و پشت سر هم اجرا می گردند . هر قاب نشان دهنده چشم اندازی از فیلم می باشد که در یک لحظه زمانی نمایش داده می شود .

      

·         هد اجرا : برای دیدن محتویات قاب دلخواه کافیست به کمک اشاره گر ماوس آنرا روی قاب مورد نظر منتقل کنید .

·         شماره قاب : شما را راهنمایی می کند تا براحتی بتوانید شی خود را در قاب مورد نظر قرار دهید .

·         قاب جاری : شماره قاب جاری را نشان می دهد.

·         درجه قاب : تعداد قابهای نمایش داده شده در یک ثانیه را بر حسب FPS(FRAME PER SECOND) نشان می دهد بطور پیش فرض در فیلمهای فلش هر 12 قاب در یک ثانیه اجرا می گردد . یعنی در هر ثانیه 12 تصویر نمایش داده می شود

·         زمان گذشت اجرا : مدت زمان سپری شدن فیلم را نشان می دهد.

·         میله لغزان : بکمک آن ها می توانید قاب ها و یا لایه های قبلی را  مشاهده کنید

قابها در ابزار خط زمان در داخل ستونهایی که با فواصل 5 واحدی از چپ براست شماره گذاری شده اند ، قرار می گیرند . بطور کلی در فلش دو نوع قاب وجود دارد. قابهای معمولی و قابهای کلیدی . تفاوت و شباهت این دو نوع قاب را در زیر مشاهده می کنید .

·         در زمان اجرای فیلم کلیه قابها اعم از کلیدی و معمولی بمدت یکسان اجرا می شوند .

·         شما می توانید اشیای مختلف را فقط به قابهای کلیدی اضافه کنید .

·         فقط فلش قادر است به قابهای معمولی اشیایی را اضافه کند  . در صورتی که شما مستقیما به این قابها اشایی وارد کنید به قاب کلیدی تبدیل خواهند شد .

زمانی که نرم افزار فلش را باز می کنید بطور خودکار یک قاب کلیدی خالی در ستون اول خط زمان قرار می گیرد که می توانیم اشکال دلخواه خود را در آن قاب رسم کنیم . در صورتی که بخواهیم قاب کلیدی دیگری را به خط فرمان اضافه کنیم کافیست اشاره گر ماوس را در ستون مورد نظر قرار داده فرمان INSERT-àTIMELINE-àKEYFRAME را صادر کنیم .( یا دکمه F6 از صفحه کلید را فشار دهیم ). گزینه فوق یک قاب جدید بهمراه یک کپی از محتویات قاب قبلی در ستون مشخص شده از خط زمان ایجاد می کند. اما اگر بخواهیم حتما قاب کلیدی جدید خالی باشد از منوی باز شده گزینه BLANK KEY FRAME ( و یا دکمه F7 ) را انتخاب می کنیم  . در صورتی که بخواهیم یک یا چند قاب معمولی را به خط زمان اضافه کنیم کافیست از منوی باز شده گزینه FRAME ( و یا دکمه F5 ) را انتخاب کنیم . قابهای کلیدی به صورت یک نقطه در خط زمان قرار می گیرند . در صورتی که نقطه بصورت تو خالی باشد یعنی قاب کلیدی ما تو خالیست و د صورتی که نقطه مورد نظر تو پر باشد قاب کلیدی حداقل دارای یک شی می باشد . برای حذف یک قاب از خط زمان روی آن راست کلیک کرده و از منوی باز شده گزینه REMOVE FRAME را انتخاب کنید . . در صورتی که بخواهید فقط محتویات قاب را پاک کنید کافیست از منوی باز شده گزینه CLEAR FRAME را انتخاب کنید .

جعبه ابزار

جعبه ابزار فلش حاوی ضروری ترین ابزار هایی است که برای رسم یا انتخاب اشیا مورد نیاز هستند .

گزینه های ساده

گزینه های رنگ

ابزارهای مشاهده

ابزارهای ترسیم و ویرایش


نکته : زمانی که ابزار معینی از جعبه ابزار انتخاب شده باشد ، در بخش مربوط به گزینه های ساده حالتهای مختلف ابزار انتخاب شده ظاهر می شود .

یکی از کاربردی ترین ابزارهای فلش ابزار انتخاب می باشد . به کمک این ابزار می توانید اشیای مختلفی که روی محیط کاری رسم شده اند مانند دایره ، بیضی ، مربع ، مستطیل خطوط و ... را انتخاب کرد . سپس به کمک اشاره گر ماوس آها را به نقطه دیگری از محیط کاری انتقال داد . جهت انتخاب کامل یک شی در مرکز آن راست کلیک کرده و از منوی باز شده گزینه SELECT ALL  را انتخاب کنید .( و یا در مرکز شکل دو بار کلیک پی در پی کنید .)

دقت کنید زمانی که ابزار فوق را انتخاب می کنید ممکن است اشاره گر ماوس در قالب اشکال مختلفی ظاهر شود .

لوحه های فلش

چند لوحه ( PALETTE ) در سمت راست و پایین صفحه قرار گرفته است . این لوحه ها قسمتی از وظایف نظارتی و عملیاتی فلش را در دسترس کاربران قرار می دهند .

یکی از کاربردی ترین لوحه ها ، لوحه PROPERTIES می باشد که کاربر می تواند به کمک آن مشخصات مربوط به بخش های مختلف را تنظیم کند . بعنوان مثال در شکل نمایی از لوحه PROPERTIES مربوط به ابزار متن نشان داده شده است که در آن کلیه خصوصیات از قبیل نوع قلم ، اندازه قلم ، رنگ قلم و حالت نمایش آن مشخص شده است که می توان آنها را به دلخواه تغییر داد .                                                                              

می خواهیم با استفاده از ابزارهای ترسیم در جعبه ابزار تصویر یک خانه را در صفحه ای با مختصات 300×600 PIXELS رسم کنیم .

1-     با اجرای فرمان FILE-àNEW یک صفحه جدید کاری ایجاد می کنیم . فلش بطور خودکار یک فریم کلیدی خالی در ستون اول خط زمان قرار می دهد .

2-     بطور پیش فرض اندازه محیط کاری فلش 400×550 نقطه می باشد که می توانیم این اندازه را مطابق نیاز خود تغییر دهیم برای این منظور فرمان MODIFY-àDOCUMENT را انتخاب می کنیم ( یا کلید های ترکیبی CTRL+J  را استفاده می کنیم ) تا پنجره مربوط به آن باز شود .

               3-     کادر متن WIDTH پهنا و کادر متن HEIGHT درازای محیط کاری را مشخص می کند .

4-     ابزار مستطیل را انتخاب می کنیم سپس یک مربع مستطیل بزرگ و یک مربع کوچک در کنار یکدیگر رسم می کنیم .

 

5-     ابزار خط را انتخاب می کنیم و خطوط مربوط به سقف خانه را رسم می کنیم .

   

6-      برای رسم یک مستطیل با گوشه های مدور ابزار مستطیل را مجددا انتخاب می کنیم . در قسمت گزینه های ساده دکمه ROUND RECTANGLE RADIUS را کلیک می کنیم تا پنجره مربوط به آن باز شود .

نکته : این پنجره شما را قادر می سازد بجای مستطیل با گوشه های تیز مستطیل هایی با گوشه های مدور ایجاد کنید ، برای این منظور کافیست در قسمت COMER RADIUS عددی بین 0 تا 999 را وارد کنید . اگر عدد 0 را وارد کنید گوشه های شکل کاملا قائمه می شوند .

7-     در کادر متن COMER RADIUS عدد 12 را وارد می کنیم . سپس داخل مربع مستطیل بزرگ ، یک مستطیل با گوشه های مدور بعنوان درب خانه رسم می کنیم .

                                                                                                                                   

.)

نوع مطلب :
برچسب ها : نرم افزار مالتی مدیا فلش، اموزشنرم افزار مالتی مدیا فلش،
لینک های مرتبط :
شنبه 25 شهریور 1396 07:43 ب.ظ
Its such as you read my mind! You appear to grasp so much about this, such as
you wrote the e-book in it or something. I believe that you just
can do with a few p.c. to drive the message
house a bit, but other than that, that is great blog. An excellent read.
I will definitely be back.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


 
درباره وبلاگ


مدیر وبلاگ : عباس خیاطی
نویسندگان
جستجو

آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :